Randka bez glutenu

19 marca 2022

Jak duży wpływ na Twoje życie randkowe ma celiakia lub nieceliakalna nadwrażliwość na gluten (NCGS)?

Według badania przeprowadzonego w 2021 r. przez Centrum Celiakii przy Centrum Medycznym Uniwersytetu Columbia w Irvine, wpływ ten może być bardzo duży.

Spośród uczestników badania - u wszystkich z nich zdiagnozowano celiakię na podstawie biopsji - prawie połowa stwierdziła, że waha się przed pójściem na randkę ze względu na swoją chorobę. 39% stwierdziło, że konieczność wyjaśniania kelnerom swoich bezglutenowych wymagań podczas randki powoduje dyskomfort. Kolejne 39% wyraziło wahanie przed pocałunkiem z osobą, która nie jest bezglutenowa. Badanie wykazało również, że kobiety bardziej niż mężczyźni wahały się, czy całować się z osobą, która może zostać "glutowana".

Jak bezpieczne jest całowanie się z kimś, kto spożywa gluten, jeśli z powodów medycznych przestrzegasz ścisłej diety bezglutenowej? Zobacz nasz artykuł 7 rzeczy, które warto wiedzieć o całowaniu bez glutenu.

Jednym ze sposobów na złagodzenie stresu związanego z unikaniem kontaktu z glutenem podczas randki - zwłaszcza pierwszej - jest wspólne spędzenie czasu bez zawiłości związanych z jedzeniem. Zebraliśmy kilka fajnych pomysłów na randki, które nie wiążą się z jedzeniem.

Spaceryprzyrodnicze, jednodniowe wycieczki lub geocaching - Wyjście na zewnątrz, jeśli pogoda na to pozwala, na spacer lub lekką wycieczkę to świetny sposób na poznanie kogoś bez presji związanej z wyborem bezpiecznego jedzenia. Geocaching to świetny sposób na poznanie okolicy, który zamienia spacer na łonie natury w poszukiwanie skarbów. Zabierz ze sobą własną butelkę z wodą i przekąski w plecaku, jeśli podczas zwiedzania będziesz potrzebować czegoś szybkiego do przekąszenia.

Koncerty i przedstawienia - uczestnictwo wkoncercie, przedstawieniu lub innym spektaklu nie musi wiązać się z jedzeniem. Ponieważ stoiska z koncesjami mogą być miejscami, w których kontakt z glutenem jest nieunikniony, wybieraj wydarzenia, na które możesz przynieść własne przekąski, np. koncert na świeżym powietrzu, na który możesz zabrać całkowicie bezglutenowy zestaw piknikowy. Jeśli przyniesienie własnego jedzenia nie jest możliwe, zjedz i wypij przed wyjściem.

Wieczór gier planszowych - Jeśli jesteś gospodarzem wieczoru gier planszowych, możesz być w pełni odpowiedzialny za podanie bezglutenowych przekąsek, jeśli zdecydujesz się je podać, więc nie ma żadnego ryzyka. Jeśli gospodarzem jest Twój partner, poinformuj go wcześniej, że przyniesiesz własne przekąski. W przeciwnym razie cieszcie się grą w Monopoly, Scrabble lub Karty Przeciwko Ludzkości z bezglutenowym napojem.

Minigolf lub frisbee golf - Zaspokój swoją sportową pasję i wolę rywalizacji, grając w minigolfa, albo urozmaić sobie czas kilkoma rundami frisbee golfa.

Wizyta wmuzeum, galerii, akwarium lub zoo - dodaj trochę kultury do swojej randki, odwiedzając lokalne muzeum lub galerię sztuki albo odkrywając życie morskie lub dzikie zwierzęta, aby zapewnić sobie trochę zabawy bez jedzenia.

Zajęcia z malarstwa lub ceramiki - wybierzcie się razem na zajęcia plastyczne, aby stać się bardziej kreatywnym i sprytnym. Nie wymaga to jedzenia.

Jeśli jedzenie ma być częścią randki, zaproponuj, że będziesz gospodarzem kolacji i przejmiesz odpowiedzialność za menu i przygotowanie posiłków, co zapewni ci spokój ducha. Rozważ przeprowadzenie "rozmowy o bezglutenowości" od samego początku i zaproponuj, że przygotujesz własne jedzenie, abyście mogli bezpiecznie zjeść razem posiłek.

Pierwsze randki mogą być wystarczająco stresujące bez konieczności wyjaśniania swoich bezglutenowych potrzeb randkowiczom i obsłudze restauracji. Szukajcie sposobów na lepsze poznanie się i cieszcie się swoim towarzystwem poprzez zajęcia, które skupiają się bardziej na zabawie niż na jedzeniu.

image

Karolina Czyżewska

Redakcja dzienbezglutenu.pl