Te 3 wskazówki pomogą Ci wrócić do formy po cheat day

19 czerwca 2022

Oszukiwanie w ciągu dnia: wszyscy je miewamy. Niezależnie od tego, czy Twoim nałogiem jest makaron, czekolada czy szampan (albo nawet wszystkie trzy!), łatwo jest przejść od #cleaneating do totalnego obżarstwa. Nie ma jednak potrzeby, by kilka posiłków całkowicie cię wykoleiło. W ogólnym rozrachunku nie będzie to miało większego znaczenia - więc nie przejmuj się! Wykonaj poniższe proste kroki, a będziesz na dobrej drodze do pełnego odżywienia. Nie jest wymagane oczyszczanie organizmu za pomocą soku (dzięki Bogu).

Zaopatrz się w witaminy

Próba przeciwdziałania weekendowym decyzjom poprzez ograniczanie jedzenia w kolejnym tygodniu nie przyniesie oczekiwanych rezultatów i prawdopodobnie pod koniec tygodnia powtórzysz te same błędy. Zamiast koncentrować się na ilości posiłków, pomyśl o ich jakości. Jedz pokarmy pełne składników odżywczych.

Kilka składników odżywczych, które powinieneś wymienić, to

  • Magnez: do przetworzenia jednej cząsteczki cukru potrzeba 54 cząsteczek magnezu. Jeśli więc w Twoim menu na cheat day znajdowały się wysokocukrowe przysmaki i napoje, możesz być wyczerpany! Spożywaj zieleninę, produkty pełnoziarniste, takie jak brązowy ryż i komosa ryżowa (spróbuj tego dania, aby uzyskać smaczny efekt), awokado, orzechy i nasiona oraz banany.
  • Witaminy z grupy B pomagają rozkładać cukry na energię. Im więcej cukru spożywasz, tym więcej witamin z grupy B potrzebuje Twój organizm do jego rozkładu. Najnowsze badania naukowe sugerują, że zbyt duża ilość cukru i rafinowanych węglowodanów w diecie może wyczerpać zapasy witamin z grupy B. Zielenina, orzechy, ryby i jaja to podstawa.
  • Pokarmy bogate w przeciwutleniacze pomogą oczyścić organizm i zwalczyć uszkodzenia powodowane przez wolne rodniki. Jagody, pomidory, marchew, pestki dyni, brokuły i owoce cytrusowe poprawią zdolność organizmu do detoksykacji i eliminacji toksyn.

 

Nawadniaj się jak profesjonalista

Jasne, to trochę nudna rada - ale picie dużej ilości wody może wiele zmienić. Często zdarza się, że zapominasz o piciu wody, gdy jesteś poza domem. Może to oznaczać, że czujesz się ospały, masz mało energii i boli Cię głowa. Zwiększ spożycie wody po nocnym wyjściu lub po dniu obżarstwa, aby pomóc w wypłukaniu toksyn.

Czujesz się trochę nadęty po długim obiedzie, który zamienił się w długą kolację? Wszyscy to znamy. Herbata z imbirem lub miętą pieprzową pomoże na wzdęcia i ewentualną niestrawność - zarówno imbir, jak i mięta pieprzowa pomagają rozluźnić mięśnie przewodu pokarmowego, ułatwiając przechodzenie nadmiaru powietrza i pokarmu. Wybieranie herbat bezkofeinowych pomoże także zwiększyć spożycie wody. Nie martw się, nie musisz unikać kawy na zawsze!

Ruszaj się

To jest czas, aby wybrać się na zajęcia HIIT. Pobudzenie krwi do działania to fantastyczny sposób na zwiększenie poziomu endorfin. Ruch stwarza warunki, w których ciało oddycha, rozciąga się, krąży i poci, uwalniając nagromadzone toksyny z organizmu.
 

image

Karolina Czyżewska

Redakcja dzienbezglutenu.pl