Kuchnia japońska, gdy jesz bezglutenowo

5 marca 2022

Wiele kuchni z całego świata ma pyszne dania bezglutenowe, w tym meksykańska, tajska, etiopska i indyjska. Jeśli jesteś żądnym przygód bezglutenowym smakoszem, poznanie tych opcji może sprawić, że jedzenie stanie się bardziej ekscytujące i przyjemne.

Podstawowymi produktami kuchni japońskiej są biały ryż, soja, ryby i owoce morza. Japoński posiłek zazwyczaj składa się z ryżu (gohan), zupy, sałatki, źródła białka, mieszanego dania białkowo-warzywnego oraz marynowanych warzyw (tsukemono). Przygotowując japońskie potrawy w domu, warto mieć pod ręką kilka podstawowych "niezbędników", takich jak

  • Sos sojowy
  • Pasta miso
  • Wino ryżowe (mirin) - o niższej zawartości alkoholu i wyższej zawartości cukru niż inne wina
  • Ocet ryżowy
  • Płatki bonito (katsuobushi) - suszony, wędzony tuńczyk
  • Prażone nasiona sezamu (goma) i olej z nasion sezamu
  • Ziarna soi i produkty sojowe (tofu i pasta miso)
  • Różne rodzaje wodorostów:
    • Kombu - używane do przyrządzania dashi (podstawowy bulion używany w wielu japońskich przepisach)
    • Nori - używane do robienia rolek sushi
    • Wakame - zazwyczaj pakowane w postaci solonej, suszonej.
  • Warzywa! Ale kilka podstawowych:
    • Świeży i marynowany imbir
    • Rzodkiewka Daikon
    • Bakłażan japoński
    • Grzyby shiitake
    • Szalotka

Niektóre składniki używane w japońskiej kuchni i produktach spożywczych muszą być unikane, jeśli odżywiasz się bezglutenowo. Poniższa lista zawiera produkty, które należy sprawdzić pod kątem obecności glutenu, a także zamienniki, które można stosować w razie potrzeby:

  • Sos sojowy (shoyu) jest przyprawą, która zawiera pszenicę, chyba że zaznaczono inaczej. Zamiast niego używaj wersji bezglutenowej lub tamari.
  • Pasta miso jest ważnym produktem podstawowym, wytwarzanym przez fermentację ziaren soi z solą i koji (wyhodowanymi ziarnami, takimi jak jęczmień lub ryż). Należy unikać wersji z jęczmieniem. Poszukaj w katalogu produktów GFCO certyfikowanego miso bezglutenowego.
  • Udon, someni ramen makaron są produkowane z mąki pszennej. Używaj makaronu soba z gryki, który jest bezglutenowy. Pamiętaj, aby czytać skład na etykietach produktów soba, ponieważ niektóre z nich są zrobione z mieszanki gryki i pszenicy. Poszukaj soba w katalogu produktów GFCO.
  • Herbata jęczmienna (mugicha) jest bardzo popularna w lecie jako mrożony napój herbaciany, który w restauracjach podaje się zwykle razem z wodą. Jeśli jednak odżywiasz się bezglutenowo, powinieneś unikać tej herbaty. Należy wybierać herbatę zieloną (ocha), aby cieszyć się tradycyjnym napojem bezglutenowym.
  • Potrawy smażone na głębokim tłuszczu takie jak smażone warzywa (tempura) i japoński smażony kurczak (karaage) nie są tradycyjnie bezglutenowe. Jeśli jesz na mieście, unikaj produktów smażonych w głębokim tłuszczu, ponieważ bułka tarta panko, zrobiona z pszenicy, jest zwykle używana w cieście, a olej używany do smażenia może również zawierać gluten. Bezglutenowa bułka tarta jest obecnie powszechnie dostępna w sklepach spożywczych, jeśli chcesz samodzielnie przygotować japońskie potrawy smażone w głębokim tłuszczu. Poszukaj panko w katalogu produktów GFCO.

Innym aspektem kuchni japońskiej są jej walory odżywcze i zdrowotne. Japońskie potrawy zawsze składają się z warzyw, które są przygotowywane na różne sposoby, dostarczając witamin, minerałów, fitoskładników, przeciwutleniaczy i błonnika. Produkty z wodorostów, takie jak wakame i kombu, są bogate w wapń i żelazo. Japońska dieta obfituje również w zdrowe alternatywy dla czerwonego mięsa, takie jak ryby, które dostarczają wysokiej jakości białka, kwasów tłuszczowych omega-3 i witaminy D. Soja i inne fasole są dobrym źródłem błonnika i białka.

Japońskie posiłki są często podawane w kilku małych naczyniach, co pozwala kontrolować wielkość porcji i ilość spożywanych kalorii. Desery mają zwykle niską zawartość tłuszczu i cukru i często są spożywane z zieloną herbatą, która dostarcza przeciwutleniaczy. Typowe japońskie desery zawierają świeże owoce, takie jak duże plastry melona lub plasterki obranego jabłka; yokan, gęsty, galaretowaty deser z pasty z czerwonej fasoli, agaru i cukru; lub słodzone ciastka ryżowe (mochi).

Jak widać, japońskie jedzenie może być zdrowe, pyszne i dodawać nowe, interesujące smaki i tekstury do bezglutenowych posiłków.

Sałatka ze świeżego ogórka, wakame i cebuli

Oryginalny przepis autorstwa Jin Sook Sakai

Czas gotowania20 minut
Plon: 4 porcje

Składniki

¼ filiżanki suszonych wodorostów wakame
3 ogórki perskie, cienko pokrojone
¼ cebuli, bardzo cienko pokrojonej
2 łyżki sosu sojowego (bezglutenowego sosu sojowego lub tamari)
1 łyżka oleju sezamowego
1 łyżka nasion sezamu

Instrukcje

  1. Suszone wodorosty wakame nawodnić, wkładając je na 10 minut do miski z wodą. Odcedź wodę i wyciśnij ją z wakame. Jeśli kawałki wakame są duże, posiekać je na mniejsze kawałki.
  2. Umieść pokrojone ogórki w średniej wielkości misce i delikatnie wyciśnij wodę z ogórków. Odsączyć nadmiar wody z miski.
  3. Dodać wakame i pokrojoną cebulę do miski z ogórkami.
  4. Dodać do warzyw sos sojowy, olej sezamowy i nasiona sezamu, a następnie dobrze wymieszać.

Z Jin Sook Sakai:

Urodziłam się z rodziców japońskiego pochodzenia i poznałam wiele japońskich tradycji i zwyczajów, z których jednym z najważniejszych jest jedzenie. Nie zdawałam sobie wtedy sprawy, że znaczna część tamtejszej kuchni jest bezglutenowa! Podejście mojej mamy do sposobu przygotowywania i podawania jedzenia było pełne wdzięku i niemal magiczne.

Niemal każdego wieczoru moje siostry i ja pracowałyśmy razem, aby nakryć stół do kolacji w tradycyjny, standardowy sposób. Pałeczki kładziono poziomo na brzegu stołu, na miejscu każdej osoby. Po lewej stronie ustawiano małą miseczkę z białym ryżem, a powyżej, na prostokątnym talerzu, jakiś rodzaj białka, np. grillowaną makrelę. Bezpośrednio obok miski z ryżem znajduje się mała miseczka z zupą miso, a tuż nad nią małe danie warzywne, np. szpinak gotowany na parze z mielonymi nasionami sezamu. Ten poziom szczegółowości to aspekt kultury japońskiej, który jest obecny w przygotowaniu potraw od początku do końca.

 

 

image

Karolina Czyżewska

Redakcja dzienbezglutenu.pl