Opieka nad seniorami: Bezglutenowe życie dla osób starszych
Jeśli opiekujesz się osobą w podeszłym wieku, u której zdiagnozowano celiakię lub nadwrażliwość na gluten, musisz zwrócić szczególną uwagę na to, by unikać glutenu, zwłaszcza jeśli osoba ta nie mieszka już samodzielnie.
Objawy nieleczonej celiakii u osób starszych mogą wyglądać inaczej niż u dzieci lub młodych dorosłych. Starsze osoby mogą mieć problemy z żołądkiem i jelitami, ale mogą też wykazywać niską gęstość kości (osteopenia lub osteoporoza), a jeśli ich celiakia nie będzie leczona, może dojść do rozwoju niektórych nowotworów.
Zmiana nawyków żywieniowych w późniejszym okresie życia może okazać się trudna. Przejście do wspólnych pomieszczeń, takich jak domy opieki, może stanowić nowe bariery dla seniorów, którzy muszą odżywiać się bezglutenowo. O ile w przypadku samodzielnego życia łatwiej jest zwrócić uwagę na gluten, o tyle jeśli osoba taka nie jest odpowiedzialna za swoje posiłki, konieczne są dodatkowe zabezpieczenia.
Jeśli chodzi o domy opieki, niektóre z nich zostały zatwierdzone przez Gluten Intolerance Group's Gluten-Free Food Service (GFFS) Program Walidacji Usług Żywności Bezglutenowej (GFFS) jako Bezglutenowe Bezpieczne Miejsce. W przypadku placówek, które nie zostały zatwierdzone, istnieją sposoby, które możesz zrobić, aby pomóc w ustaleniu, czy jest to odpowiednie miejsce dla twojej bliskiej osoby. Istnieją także sposoby, aby przekazać personelowi placówki informacje o tym, jak ważne jest unikanie glutenu i jak skutecznie to robić.
Bezglutenowe wskazówki dla ośrodków opieki
Wszyscy pracownicy ośrodka, w którym przebywa twój bliski lub który rozważasz, muszą być świadomi tego, jak ważne jest utrzymanie bezpiecznego środowiska bezglutenowego. Niektóre z pierwszych spraw, które należy omówić, to
-
Jak wyedukowany jest personel w zakresie przygotowywania, podawania i spożywania żywności bezglutenowej.
-
W jaki sposób czyszczone są powierzchnie kuchenne, urządzenia i naczynia, aby zapobiec kontaktom krzyżowym. Przeczytaj: 7 wskazówek, jak uniknąć kontaktu krzyżowego z glutenem w domu (Zasady te można stosować także w kuchniach placówek).
-
Jakie najlepsze praktyki są stosowane podczas przygotowywania posiłków, np. używanie oddzielnych zestawów naczyń i przyborów kuchennych, takich jak deski do krojenia, patelnie z powłoką nieprzywierającą, pojemniki do przechowywania żywności, foremki do muffinów i pędzelki do ciasta.
-
Jak dobrze personel jest zaznajomiony z czytaniem etykiet pakowanej żywności, aby zwracać uwagę na obecność glutenu. Poinformuj ich o znaczeniu żywności bezglutenowej z certyfikatem strony trzeciej i poleć, aby szukali znaku Znak certyfikacji GFCO dla dodatkowej pewności, że żywność spełnia surowe standardy bezglutenowe.
-
Czy żywność zawierająca gluten jest przechowywana oddzielnie od żywności bezglutenowej w lodówkach, zamrażarkach i szafkach.
-
Jak wyraźnie oznakowana jest żywność bezglutenowa i czy jest bezpiecznie przechowywana w zamykanych pudełkach, pojemnikach, kontenerach lub torbach, aby uniknąć pomyłek.
-
Czy są oddzielne butelki i słoiki na przyprawy (musztarda, majonez itp.), albo jeszcze lepiej - wyciskane dozowniki, do których nie trzeba używać łyżki lub noża.
-
Jak starannie oddziela się żywność zawierającą gluten od żywności bezglutenowej w miejscach serwowania i spożywania posiłków.
Nie wszystkie placówki dysponują budżetem lub miejscem, by oddzielać żywność zawierającą gluten od bezglutenowej. Sprawdź, czy możesz zapewnić specjalne naczynia, a nawet garnki, których personel może używać podczas przygotowywania posiłków dla twojej bliskiej osoby. Jeśli tak, upewnij się, że przedmioty te są odpowiednio oznakowane, aby uniknąć niezamierzonych pomyłek.
Ryzyko kontaktu krzyżowego jest większe w przypadku korzystania ze wspólnych powierzchni do gotowania, których nie da się łatwo wyczyścić, takich jak grill lub miejsce do serwowania posiłków, gdzie naczynia mogą być omyłkowo użyte zarówno do jedzenia zawierającego gluten, jak i bezglutenowego. Bufety i bary sałatkowe to miejsca o podwyższonym ryzyku kontaktu krzyżowego. W sytuacjach wymagających samodzielnej obsługi, poproś o przygotowanie dla bliskiej osoby indywidualnych talerzy bezglutenowych. Można to zrobić przed podaniem posiłku lub przygotować w kuchni osobny talerz wyłącznie dla tej osoby.
Według Lindsey Yeakle, kierownika programu GFFS, personel ośrodka może pomóc pensjonariuszom z celiakią lub nadwrażliwością na gluten poprzez oznaczenie kolorami bezglutenowych pozycji w menu lub wydrukowanie specjalnego menu bezglutenowego. Personel może również przechowywać w kuchni zdjęcie każdego mieszkańca wraz z listą ograniczeń dietetycznych, aby ułatwić spełnienie indywidualnych potrzeb żywieniowych.
Wybory dietetyczne i potrzeby żywieniowe
Często seniorzy z wiekiem zaczynają jeść mniejsze porcje. Jedzenie mniejszych ilości może utrudniać zaspokojenie potrzeb żywieniowych. Dieta bezglutenowa nie musi być ograniczeniem, ale jeśli dom opieki nie zapewnia lub nie może zapewnić bezglutenowych posiłków i przekąsek, może to stanowić dodatkowe wyzwanie dla zbilansowanej diety.
Dodatkowo, w diecie bezglutenowej może brakować ważnych składników odżywczych. Upewnij się, że personel ośrodka posiada wiedzę na temat włączania do diety odpowiednich produktów, aby zrównoważyć niedobory witamin i minerałów, których może brakować, gdy unika się zbóż zawierających gluten.
Niektóre składniki odżywcze, których może brakować w diecie bezglutenowej, to wapń, witamina D, witamina B12 i błonnik. Te składniki odżywcze są również często niedoborowe u starszych osób dorosłych, nie tylko u osób z celiakią. W diecie bezglutenowej osób starszych może również brakować żelaza, potasu, cynku i magnezu.
Przeczytaj: Składniki odżywcze, których brakuje ci w diecie bezglutenowej.
Przestrzeganie diety bezglutenowej
Szukaj ośrodka z urozmaiconym i zmieniającym się menu. Stały zestaw posiłków może jeszcze bardziej ograniczyć wybór i zainteresowanie jedzeniem. Placówka, która serwuje świeżą żywność i posiłki przygotowywane na miejscu, a nie gotowe potrawy kupowane gdzie indziej, może być lepsza dla osób unikających glutenu. Ważne jest, aby znać politykę ośrodka dotyczącą próśb bezglutenowych rezydentów o bezglutenowe pozycje w menu oraz sposób monitorowania żywności przynoszonej do ośrodka przez gości.
Ośrodki opieki nad osobami starszymi, w tym ośrodki z opieką, nie są zobowiązane do przestrzegania lub egzekwowania zaleceń dietetycznych wydanych przez lekarza. Poziom monitorowania może być różny w zależności od ośrodka. Mieszkańcy mogą zazwyczaj wybierać, co będą jeść i czy chcą stosować dietę bezglutenową. Niektórzy bezglutenowi seniorzy mogą niechętnie stosować się do zaleceń, gdy daje się im możliwość wyboru innych pozycji w menu.
Gluten w lekach i suplementach
Jeśli ośrodek stosuje suplementy diety, aby pomóc mieszkańcom w zaspokojeniu potrzeb żywieniowych, sprawdź, czy suplementy te nie zawierają glutenu. Choć gluten nie jest częstym składnikiem leków, można go znaleźć w suplementach. Rozważając suplement, szukaj produktów, które posiadają certyfikat lub są oznaczone jako bezglutenowe, albo uważnie czytaj skład. Produkty oznaczone jako bezglutenowe powinny być bezpieczne do spożycia, ale możemy ręczyć za bezglutenowość tylko w przypadku suplementów z certyfikatem GFCO suplementów. Jeśli leki lub suplementy są podawane z jedzeniem, upewnij się, że personel zapewnia opcje bezglutenowe.