Wyznaczanie zdrowych granic podczas życia bezglutenowego

8 marca 2022

 

W miarę przechodzenia na życie bezglutenowe swoje codzienne interakcje wokół jedzenia mogą być stresujące. Wiele osób nie jest zaznajomionych z-związanych z glutenem problemy i zaburzeniami. Niektórzy mogą myśleć, że przejście na dietę bezglutenową to fanaberia a nie koniecznością medyczną. Jak skutecznie radzić sobie z różnymi reakcjami i postawami wobec wymagań bezglutenowych? Mamy kilka wskazówek, jak poruszania się po rozmowach i działaniach może nie zawsze być lub czuć wspierające.

1.

Wyznacz twarde granice w kontaktach z lekceważącą rodziną lub przyjaciółmi.
Niektórzy ludzie mają dobre intencje, gdy pytają cię o twoją dietę bezglutenową. Inni mogą mieć mniej dobrych intencji i mogą nie okazywać szacunku lub troski. Przypominaj sobie, że twoje zdrowie jest ważne, zwłaszcza w obliczu wątpliwości lub nacisków ze strony innych. Twoje prośby o informacje na temat żywności i jej bezpieczeństwa mają kluczowe znaczenie dla twojego zdrowia, bez względu na to, co myślą inni.

Jeśli ktoś rzuca uszczypliwe uwagi lub kwestionuje zasadność Twoich bezglutenowych wyborów, nie musisz wdawać się z nim w rozmowę. Wyznaczenie granic może pomóc stworzyć emocjonalną przestrzeń między raniącymi komentarzami a twoim samopoczuciem psychicznym. Wymyśl "oświadczenie ustalające granice", które jasno wyjaśni twoją sytuację, jak się czujesz i określi, o czym chcesz rozmawiać, a co jest poza twoim zasięgiem. Przykład takiego oświadczenia może brzmieć następująco:

"Jedzenie bezglutenowe jest dla mnie koniecznością medyczną. Proszę, abyś nie kwestionował moich wyborów w celu utrzymania mojego zdrowia".

Osoby, którym na tobie zależy, zrozumieją i uszanują twoje granice. Inni, miejmy nadzieję, wycofają się.

2.

Poznaj swoją wartość.
Jesteś wart bezpiecznej żywności i bezpiecznego środowiska do gotowania i jedzenia. Częścią wyznaczania granic jest przekonanie, że twoje zdrowie i bezpieczeństwo są warte dodatkowych kroków i środków ostrożności, które musisz podjąć, aby je utrzymać.

Dbanie o siebie to coś więcej niż unikanie glutenu. W chwilach, gdy czujesz, że prosisz o "zbyt wiele" lub jesteś ciężarem dla innych, przyznaj, że jesteś wart bezpiecznej żywności bezglutenowej i akceptacji ze strony innych. Twoja postawa świadczy o tym, że poważnie traktujesz swoje zdrowie. Jeśli ludzie nie akceptują tego, że aby zachować zdrowie, musisz odżywiać się w określony sposób, to mówi to więcej o nich niż o tobie. Nie pozwól, by postawa innych decydowała o twoim poczuciu własnej wartości.

3.

Nie czuj, że musisz przepraszać.
Oświadczenie wyznaczające granice nie jest przeprosinami i nie powinno zawierać słów "przepraszam". Nie masz za co przepraszać, jeśli dbasz o siebie. Nie powinno być ci przykro, że musisz przestrzegać określonej diety lub szczególnie uważać na unikanie glutenu w każdej postaci. Nie powinno być też przykro, że inni nie rozumieją twojego stanu zdrowia lub wymagań dietetycznych.

Jeśli proste wyjaśnienie Twoich ograniczeń żywieniowych lub diagnozy celiakii lub nieceliakalnej nadwrażliwości na gluten (NCGS) nie wystarcza, by ktoś inny uszanował Twoje potrzeby, to wina leży po jego stronie, a nie po Twojej. Co to jest jest na tobie spoczywa obowiązek uważnego monitorowania tego, co spożywasz, nie musisz przepraszać.

4.

4. Przyjmij do wiadomości, że niektórzy przyjaciele lub członkowie rodziny mogą nigdy nie "załapać".
Nie wszyscy zrozumieją lub zaakceptują twoje bezglutenowe potrzeby - i to jest w porządku. Choć może to być rozczarowujące, nauczenie się akceptacji faktu, że pewne osoby w twoim życiu nigdy tego nie zrozumieją, może uwolnić cię od ciężaru prób przekonania ich do tego. Dostosowanie swoich oczekiwań do ich niezdolności do zaspokojenia twoich bezglutenowych potrzeb pomoże ci również uniknąć rozczarowań w przyszłości. Odpowiedzialność za swoje zdrowie obejmuje odpowiedzialność za zapewnienie sobie pożywienia, które można spożywać w każdej sytuacji. Niezależnie od tego, jak ludzie reagują na twoje bezglutenowe potrzeby, wiesz, co jest bezpieczne, co nie, a co wymaga zadawania pytań lub czytania etykiet.

5.

Wiedz, kiedy wycofać się z rozmowy.
Może się zdarzyć, że ktoś będzie się naśmiewał z twoich wymagań dietetycznych lub próbował cię poniżyć. Gdy sytuacja przybiera negatywny obrót, odejdź - w przenośni lub dosłownie. Chociaż zachowanie bezpiecznej diety bezglutenowej w niektórych sytuacjach może być wyzwaniem, nigdy nie powinno prowadzić do kłótni czy bójki. Twoja dieta bezglutenowa nigdy nie jest przedmiotem dyskusji.

Ustal z rodziną i przyjaciółmi realistyczne oczekiwania. Poświęć czas na edukację innych na temat celiakii lub NCGS i wyjaśnij, na czym polega dieta bezglutenowa. Ci, którzy mają dobre intencje, dołożą starań, by zrozumieć i dostosować się do ich potrzeb. Ci, którzy tego nie robią, mogą nigdy się nie zmienić. Bądźcie silni, bezpieczni i ustalcie jasne granice, aby uniknąć stresujących sytuacji. Życie bez glutenu to poważne zobowiązanie, które z czasem staje się coraz łatwiejsze. Otaczaj się wspierającymi ludźmi, którzy mogą ci pomóc na tej drodze.

image

Karolina Czyżewska

Redakcja dzienbezglutenu.pl