Poznawanie potraw bezglutenowych w kuchni Bliskiego Wschodu

8 marca 2022

Bliski Wschód to region składający się z 18 krajów, z których każdy ma kulturę głęboko zakorzenioną w starożytnej historii i zróżnicowane praktyki religijne. Spośród krajów Bliskiego Wschodu 13 należy do Półwyspu Arabskiego, a pozostałe leżą we wschodniej części regionu śródziemnomorskiego i w Azji Zachodniej.

Próba opisania typowych potraw z całego Bliskiego Wschodu byłaby niemal niemożliwa. Zamiast tego skoncentrujemy się na tradycyjnych i popularnych potrawach z Iranu i Izraela.

Iran

Region ten, znany również jako Persja, znajduje się w Azji Zachodniej. Historia Iranu obejmuje inwazje i okupacje na przestrzeni wieków przez Babilończyków, Asyryjczyków, Persów, Greków, Rzymian i Turków. Obecnie największą grupą etniczną w Iranie są Persowie, a potrawy, które tu opiszemy, zaliczane są do kuchni perskiej.

W Iranie posiłki często planuje się z myślą o zrównoważonym połączeniu różnych potraw. Właściwości "gorące" to mięso, słodycze i orzechy, a właściwości "zimne" to jogurt, warzywa i ryby. Korekty między właściwościami dokonuje się ze względów zdrowotnych. Uważa się, że proces ten został zaadaptowany ze starożytnych greckich zasad dotyczących zdrowia i nauki oraz znaczenia równowagi między nimi.

Kuchnie perska i indyjska mają wspólne składniki, takie jak soczewica i przyprawy, takie jak kminek, kurkuma i kardamon. Wiele potraw perskich ma wyraźnie kwaśny smak, który wynika z zastosowania cytrusów, sumaku i granatu. Dużą rolę w daniach perskich odgrywają też świeże zioła.

Niektóre bezglutenowe dania kuchni perskiej to m.in:

  • Khoresht Fesenjan, gulasz z orzechów włoskich i granatów podawany na ryżu.
  • Baghali Polo, ryż z koperkiem i fasolą fava.
  • Zereshk Polo, potrawa z berberysu (cierpkiej, czerwonej jagody), kurczaka i ryżu. Nie masz jagód pod ręką? Zamiast nich można użyć niesłodzonej żurawiny.
  • Sabzi Khordan, talerz świeżych ziół i serów, często podawany z rzodkiewką i orzechami włoskimi.
  • Naan Berenji, ciasteczka ryżowe spożywane w okresie perskiego Nowego Roku.

 

Ryż, naturalnie bezglutenowy produkt spożywczy, jest podstawą dań kuchni perskiej. Dobrym ryżem do przyrządzania perskich potraw w USA jest ryż basmati. Ryż można jeść na parze, parzyć, a następnie gotować na parze, smażyć lub podawać jako placki ryżowe. Ryż często przyprawia się ziołami, przyprawami korzennymi, orzechami i jagodami lub gotuje z szafranem i polewa masłem.

Chelow Kebab jest uznawany za narodowe danie Iranu. Chelow oznacza ryż gotowany na parze, aromatyzowany szafranem, podawany z przyprawionym, nabijanym na szpadki mięsem, zwykle jagnięciną. Popularnym rodzajem chelow podawanym z kebabami jest tahdig, czyli przypalony ryż z chrupiącą, złotą skórką. Ryżowi i kebabom zazwyczaj towarzyszą grillowane pomidory ułożone na ryżu, sproszkowany sumak (ostra przyprawa o cytrynowym smaku), świeża cebula i kwaśny napój jogurtowy o nazwie Doogh. Podczas podawania ryż jest zazwyczaj podawany jako pierwszy, a następnie kebaby są zsuwane z szaszłyków na ryż.

Izrael

Izrael to tygiel kuchni i tradycji kulturowych Bliskiego Wschodu i całego świata.

Na co dzień powszechnie jada się kurczaka, nabiał, owoce i orzechy. Popularne bezglutenowe dania izraelskie to m.in:

  • Shakshuka, potrawa z duszonych pomidorów i jajek
  • Falafel, smażone pierożki z ciecierzycy, które można przygotować z bezglutenowych składników
  • Hamutzim, rodzaj szybko marynowanych warzyw, często podawanych jako dodatek do posiłków
  • Zibdiyit Gambari, w wolnym tłumaczeniu "krewetki w glinianym garnku", gulasz pochodzenia palestyńskiego przyrządzany z ziemistymi przyprawami

Za'atar- mieszanka przypraw, często stosowana w gotowaniu, pieczeniu i do sałatek, składająca się zazwyczaj z tymianku, oregano, majeranku, sumaku, sezamu i soli. Mówi się, że za'atar był używany przez starożytnych faraonów, a Hipokrates stosował go jako lek. Malabi to deser bezglutenowy, pudding ryżowo-mleczny o smaku różanym, podobny do bliskowschodniego Panna Cotta.

Jedną z najbardziej znanych, naturalnie bezglutenowych potraw w Izraelu i na Bliskim Wschodzie jest hummus. Kiedy słyszysz "hummus", być może wyobrażasz sobie zimny dip ze sklepu spożywczego, który jesz z chipsami, marchewką lub selerem naciowym. W Izraelu hummus jest często spożywany w ciągu tygodnia, przyrządzany na świeżo i spożywany na ciepło lub w temperaturze pokojowej, z różnymi dodatkami - od grillowanych warzyw, przez orzechy, po jajka na twardo. Odrobinę hummusu często dodaje się do innych dań, takich jak shakshuka. Hummus może być przekąską, daniem dodatkowym lub daniem głównym, podawanym na ciepło na dużym talerzu, z kroplą oliwy z oliwek, plasterkiem cytryny i bezglutenowym chlebem płaskim.

Kuchnia Bliskiego Wschodu oferuje pięknie przyprawione, naturalnie bezglutenowe opcje, a dania z Iranu i Izraela nie są tu wyjątkiem. Urozmaicaj swoje posiłki, odkrywając świat bliskowschodnich przysmaków kulinarnych!

image

Karolina Czyżewska

Redakcja dzienbezglutenu.pl