Bezglutenowa kuchnia koreańska

29 marca 2022

Kiedy myślimy o kuchni azjatyckiej, jako pierwsza przychodzi nam na myśl kuchnia tajska, wietnamska, chińska lub japońska. Być może dla niektórych mniej znaną kuchnią - ale wartą poznania - jest kuchnia koreańska.

Dwie charakterystyczne cechy kuchni koreańskiej to dołączanie do posiłków licznych dań dodatkowych, zwanych "banchan", oraz obecność kimchi, czyli mieszanki sfermentowanych i przyprawionych warzyw, praktycznie przy wszystkich posiłkach. Wiele z dań dodatkowych, podobnie jak kimchi, jest fermentowanych, kiszonych lub solonych - wszystkie te metody były pierwotnie stosowane do konserwacji żywności i nadają kuchni koreańskiej wyjątkowy i intensywny smak.

Zidentyfikowaliśmy kilka popularnych dań i składników kuchni koreańskiej oraz określiliśmy, które z nich są naturalnie bezglutenowe, które można przyrządzić bezglutenowo, a których powinieneś unikać, chyba że możesz sprawdzić, czy są bezpiecznie bezglutenowe.

Kimchi

Mieszanka sfermentowanych i przyprawionych warzyw, często uważana za narodową potrawę Korei. Tradycyjne składniki to kapusta napa, marchew i rzodkiew daikon z dodatkiem soli, czosnku, imbiru i przyprawy chili.

Niektóre kimchi zawierają mąkę - tradycyjnie jest to mąka ryżowa - choć istnieją też wersje bez mąki. Z różnych warzyw i przypraw można przyrządzić nieskończoną liczbę odmian kimchi. Kimchi jest nie tylko popularnym dodatkiem do dań, ale jest też używane jako przyprawa do innych potraw, np. zup. Kupując kimchi w sklepie lub jedząc je w restauracji, należy upewnić się, że mąka użyta do jego przygotowania jest bezglutenowa. Sos sojowy, choć nie jest tradycyjny, może być używany w daniach z kimchi, więc tak jak w przypadku wszystkiego, co jesz, ale nie przygotowujesz sam, sprawdź, czy wszystkie składniki są bezglutenowe.

Banchan

W języku koreańskim oznacza "danie boczne". Do ryżu i większości posiłków podaje się wiele małych przystawek. Niektóre z nich są sfermentowane, inne kiszone, a jeszcze inne solone, aby nadać posiłkowi inny smak. Oprócz kimchi, banchan może zawierać pikle z rzodkiewki, sałatkę z przyprawionymi wodorostami, kandyzowane słodkie ziemniaki oraz anchois stir-fry. Banchan jest zazwyczaj podawany dla całego stołu. Jeśli jesz na mieście, a zwłaszcza jeśli dzielisz się z innymi przy stole, sprawdź, czy każdy banchan jest bezglutenowy lub poproś o kilka, o których wiesz, że są bezpieczne dla ciebie.

Bibimbap

Podstawowe danie koreańskie, które oznacza "mieszany ryż" i składa się z ryżu z różnymi świeżymi i sfermentowanymi warzywami, często z mięsem, oraz jajkiem. Istnieje nieskończenie wiele odmian tego dania, od prostych po złożone. Niektóre źródła twierdzą, że Bibimbap wymyślono, aby wykorzystać różne resztki warzywnych dodatków do dań. Zazwyczaj podaje się go z różnymi składnikami potrawy, umieszczonymi w różnych częściach talerza lub miski, zwieńczonymi sadzonym jajkiem, co zapewnia przyjemną prezentację. Przed zjedzeniem tego dania miesza się wszystkie składniki razem.

 

Bibimbap zwykle zawiera Gochujang, intensywnie pikantną, słodką i pikantną przyprawę z chili i sfermentowanej soi. Ostrożnie: Gochujang zazwyczaj zawiera pszenicę lub jęczmień, ale może być również przyrządzany z ryżu. Gochujang bezglutenowy jest dostępny, ale może nie być podawany w większości restauracji. Jeśli w bibimbapie w restauracji znajduje się gochujang zawierający gluten, poproś o przygotowanie dania bez niego lub zapytaj o inne sosy chili, które mogą być dostępne. Gochujang jest również używany jako podstawowa przystawka do różnych koreańskich dań typu stir-fry i gulaszów.

Bulgogi

Koreańskie grillowane mięso wołowe przyrządzane z cienkich plasterków dowolnego kawałka wołowiny marynowanych w słodko-słonym sosie i gotowanych na bardzo gorącym ogniu. To aromatyczne danie jest zwykle podawane z różnymi banchan, kimchi i ryżem oraz może być zawinięte w liście sałaty. W niektórych restauracjach mięso przyrządza się bezpośrednio przy stole, a cienkie plasterki szybko się gotują. Marynata zawiera sos sojowy, więc należy sprawdzić jej bezglutenowość lub zastąpić sos sojowy sosem tamari.

Jjigae

Tradycyjny koreański gulasz. Istnieje wiele jego odmian, ale wszystkie zazwyczaj zawierają warzywa, mięso, owoce morza lub warzywa i mogą być doprawione gochujangiem, sfermentowanym miso i olejem sezamowym. Popularnym składnikiem jest kimchi.

Dania z makaronu

Mogą być przyrządzane z makaronu pszennego, gryczanego lub "szklanego" ze skrobi roślinnej. Najczęściej używany jest makaron pszenny, dlatego w restauracjach zawsze należy pytać o rodzaj makaronu. Gotując dania z makaronem w domu, należy używać wyłącznie makaronu bezglutenowego.

Bossam

Gotowana na parze lub gotowana wieprzowina pokrojona w kwadraty, zawinięta w liście sałaty lub solonej kapusty i podawana z sosem do maczania. Sprawdź, czy bulion, w którym gotowana jest wieprzowina, jak również sos do maczania, są bezglutenowe.

Tteokbokki

Tradycyjne danie uliczne, które przyrządza się, mieszając placki ryżowe z różnymi innymi składnikami, takimi jak chili, cebula i anchois. Upewnij się, że nie użyto sosu sojowego ani innych składników zawierających gluten.

Gyeongdan

Jeden z wielu rodzajów deserów na bazie ryżu w kuchni koreańskiej. Gyeongdan to kulki ryżowe robione ze słodkiej mąki ryżowej, tradycyjnie zawijane wokół słodkiego nadzienia z czerwonej fasoli. Ten przysmak jest bezglutenowy.

Herbata jęczmienna

Popularny koreański napój, którego należy unikać, ponieważ zawiera gluten.

Soju

Tradycyjny destylowany, lekko słodki spirytus koreański. Może być wytwarzany z ryżu, jęczmienia lub pszenicy. Ponieważ jest destylowany, nie zawiera glutenu, nawet jeśli jest wytwarzany z ziaren zawierających gluten.

Jak widać, kuchnia koreańska oferuje dania o intensywnych smakach, które tworzą wyjątkowe doznania kulinarne. Podobnie jak w przypadku większości kuchni azjatyckich, istnieje wiele sposobów na delektowanie się kuchnią koreańską, jeśli spożywasz ją bez glutenu. Ponieważ składniki oparte na pszenicy i jęczmieniu mogą być używane w prawie każdym daniu koreańskim, upewnij się, że makaron, sosy i marynaty są całkowicie bezglutenowe.

image

Karolina Czyżewska

Redakcja dzienbezglutenu.pl