Dlaczego dietetyk jest tak samo ważny jak terapeuta zajęciowy?

23 maja 2022

Dietetyk Samantha Gemmell wyjaśnia, dlaczego powinieneś zamienić następną sesję PT na konsultację żywieniową.

Często słyszy się o znajomych lub kolegach, którzy chcą czuć się szczuplejsi, seksowniejsi lub zdrowsi i w ciągu tygodnia lub dwóch zapisują się na nową siłownię i mają zaplanowaną cotygodniową sesję fitness. Problem w tym, że to tylko część problemu. Badania pokazują, że 80% tego, jak wyglądamy, jak się czujemy i jak funkcjonujemy, zależy od tego, co jemy, więc często musimy zająć się naszą dietą, jak również naszym programem treningowym, aby zobaczyć wyniki. Podczas gdy Twój lokalny trener fitness może posiadać pewną wiedzę na temat odżywiania, dzięki poradom dietetyka możesz szybciej osiągnąć trwałe rezultaty bez wysiłku.

Oto dlaczego zalecamy znalezienie sobie świetnego dietetyka:

Posiada on dogłębne szkolenie z zakresu żywienia

Trener osobisty może dać Ci podstawowy plan posiłków, abyś mógł zacząć. Ale właściwy dietetyk będzie miał co najmniej dyplom ukończenia studiów wyższych, a najlepiej stopień naukowy. Niektórzy studiują nawet na kierunkach honorowych, magisterskich lub doktoranckich, w zależności od preferowanej dziedziny. Oznacza to, że spędzili oni tysiące godzin na studiowaniu ludzkiego ciała. Anatomia, fizjologia, chemia, farmakologia, a także dietetyka kliniczna - to niełatwy wyczyn. Ale ta praca oznacza, że mogą oni pomóc Ci osiągnąć Twoje cele w bardziej efektywny sposób.

Są na bieżąco z najnowszymi badaniami w dziedzinie zdrowia

Nadążanie za badaniami dotyczącymi zdrowia to ciężka praca dla każdego. Ale dla dietetyka jest to część jego pracy. Aby poznać najlepsze terapie, najskuteczniejsze diety i idealne dawki suplementów, musi on stale czytać wyniki badań. Oznacza to, że Twój dietetyk nie przekazuje starych wiadomości. W miarę możliwości oferuje najlepsze i aktualne badania i terapie.

Potrafi dostrzec wzorce, których Ty możesz nie zauważyć

Wszystkim nam się wydaje, że dobrze znamy swoją dietę i swój stosunek do jedzenia. Ale dzięki prostej diecie i dzienniczkowi objawów dietetyk może wykryć alergię, nietolerancję lub czynnik wywołujący emocjonalne jedzenie. Jeśli więc masz objawy, których nie potrafisz do końca określić, dietetyk może ci pomóc. To tak, jakby byli oni detektywami żywności!

Mają dostęp do wysokiej jakości suplementów

W dzisiejszych czasach wiele osób przyjmuje suplementy. Ale wiele suplementów dostępnych bez recepty nie jest najlepszej jakości. Dietetycy mają dostęp do produktów przeznaczonych wyłącznie dla lekarzy, które są o wiele bardziej skuteczne. Suplementy te zawierają najlepsze formy składników odżywczych, najlepsze kombinacje dla określonych celów i są poparte licznymi badaniami. Niektórzy lekarze mogą nawet opracować mieszankę suplementów dostosowaną do Twoich potrzeb. To jest właśnie indywidualna opieka!

Mogą oni zoptymalizować Twoje odżywianie pod kątem niemal wszystkiego!

Dietetycy zajmują się różnymi problemami zdrowotnymi, alergiami i schorzeniami przewlekłymi. Niektórzy specjalizują się w optymalizacji diety dla osób z alergiami pokarmowymi. Jeśli więc masz trudności ze spożywaniem pożywnych pokarmów odpowiadających Twoim potrzebom, mogą Ci pomóc. To samo dotyczy osób, które po prostu nie lubią jedzenia. Dietetycy często tworzą nowe przepisy, które są zarówno smaczne, jak i zdrowe, aby podzielić się nimi z klientami. Najczęściej jesteśmy smakoszami, więc chcemy, aby każdy kęs był wspaniały!

Współpracują z resztą Twojego zespołu

Dobry dietetyk zawsze będzie współpracował z Twoim zespołem opieki zdrowotnej, a nie działał przeciwko niemu. Powinien więc kontaktować się z Twoim lekarzem rodzinnym, lekarzem pierwszego kontaktu i wszystkimi specjalistami. Przekaże ci informacje o tym, co zamierza zrobić i jak może ci to pomóc. Komunikowanie się z zespołem zapewnia lepszą opiekę zdrowotną we wszystkich dziedzinach. Dla mnie to brzmi jak zwycięstwo!

O Samancie
Samantha Gemmell jest dietetykiem (BHSc), autorką tekstów o zdrowiu i mówczynią. Jej pasją jest dzielenie się swoją wiedzą i pomaganie ludziom w znalezieniu ich własnej drogi do kwitnącego życia. Można ją znaleźć na stronie www.samanthagemmell.com lub na Facebooku.

image

Karolina Czyżewska

Redakcja dzienbezglutenu.pl