Narzędzia, które należy wymienić w kuchni bezglutenowej

9 marca 2022

DREWNIANE PRZYBORY KUCHENNE

Drewno może być trudne do dokładnego wyczyszczenia. Włókna drewniane mogą być siedliskiem cząsteczek glutenu i przedostać się do jedzenia przy kolejnym mieszaniu.

DESKI DO KROJENIA

Bądź ostrożny z deskami do krojenia. Jeśli są one wżarte lub porysowane, gluten może wniknąć w szczeliny. Lepiej nie ryzykować używania poprzedniej deski do chleba do nowego bezglutenowego bochenka lub świeżych warzyw.

DURSZLAKI, CEDZAKI I PRZESIEWACZE DO MĄKI

Czy masz trudności z wyszorowaniem każdego otworu w tego typu przyborach kuchennych z osobna? Skrobiowe makarony mogą pozostawiać osad, a usuwanie śladów glutenu z małych sitek przypominających siateczkę może być bardzo trudne.

TOASTER

Czy naprawdę musisz kupić zupełnie nowy toster? Zaufaj nam: te przypadkowe okruchy glutenu mogą skończyć na twoim bezglutenowym chlebie. Możesz spróbować torebek do tostera, ale za mniej niż 20 dolarów możesz kupić nowy toster wyłącznie do bezglutenowych tostów.

DREWNIANE WAŁKI DO CIASTA

Kiedy żyjesz bez glutenu, najlepiej jest odłożyć na półkę klasyczny drewniany wałek, jeśli był używany do wyrobu produktów zawierających gluten. Wpychanie mąki w drewno przez te wszystkie lata może spowodować przeniesienie glutenu do twoich bezglutenowych ciast i ciasteczek.

ŻELAZO CAST

Nadal nie wiadomo, czy gluten przywiera do żeliwa. Ponieważ zazwyczaj myjesz żeliwne patelnie bez mydła, a ich powierzchnia jest wżarta, może warto zainwestować w inną.

GOFROWNICA

Gofrownice mogą być trudne do czyszczenia z powodu tych wszystkich rowków. Jeśli płyty do gofrów nie są wyjmowane i nie można ich myć w zmywarce, być może będziesz musiał kupić inną do przygotowywania bezglutenowych śniadań.

UCHWYTY DO GARNKÓW/RĘKAWICZKI KUCHENNE

Możesz nie zdawać sobie sprawy z tego, że rękawica, która dotyka twojego bezglutenowego dania z piekarnika, była również używana do - i dotykała - tego zawierającego gluten. Upewnijcie się, że podkładki pod garnki są myte przed pieczeniem i gotowaniem bezglutenowym lub kupcie osobną i oznaczcie ją jako "rękawicę tylko dla bezglutenowców".

FOREMKI DO MUFFINÓW I TORTOWNICE

Ze względu na swój kształt i konstrukcję, mogą być trudne do czyszczenia. Jeśli kupno nowego zestawu nie wchodzi w grę, używaj foremek do babeczek i papieru pergaminowego, aby utrzymać ślady glutenu z dala od nich.

Jak widać, jeśli mieszkasz w domu, w którym są zarówno osoby bezglutenowe, jak i glutenożerne, cząsteczki glutenu i okruchy mogą znaleźć się w wielu naczyniach i urządzeniach kuchennych, których używamy na co dzień. Dokładne kontrole i czyszczenie nie wystarczą w przypadku niektórych trudnych do wyczyszczenia przedmiotów.

Jeśli twoje gospodarstwo domowe jest całkowicie bezglutenowe, być może będziesz chciał wymienić niektóre przedmioty, które są trudniejsze do czyszczenia. Jeśli tylko jeden lub kilku domowników przechodzi na dietę bezglutenową, zaleca się zakup oddzielnego zestawu przedmiotów trudnych do czyszczenia, przeznaczonego wyłącznie do przygotowywania żywności bezglutenowej.

image

Karolina Czyżewska

Redakcja dzienbezglutenu.pl