Bezglutenowe Święto Dziękczynienia

24 marca 2022

Święto Dziękczynienia to popularne święto, które zazwyczaj koncentruje się wokół wielodaniowego posiłku spożywanego w gronie rodziny i przyjaciół. Misterne planowanie menu, łamanie się chlebem z rodziną i uczenie dzieci pieczenia domowych wypieków to cenione tradycje. Dla wielu osób kolacja z okazji Święta Dziękczynienia będzie służyć zarówno osobom bezglutenowym, jak i glutenożercom. Ale nie martwcie się: Święto Dziękczynienia jest uroczystym posiłkiem, w którym gluten nie musi odgrywać głównej roli.

Jeśli musisz unikać glutenu, prawie wszystko na tradycyjnym stole z okazji Święta Dziękczynienia można przygotować w wersji bezglutenowej.

Nie wiesz, od czego zacząć, aby uczta z okazji Święta Dziękczynienia była wolna od glutenu? Oto kilka wskazówek:

  1. Wybierz świeżego indyka. Jeśli możesz, zamów świeżego indyka z wyprzedzeniem. Zachowaj ostrożność w przypadku indyków pakowanych lub mrożonych. Niektóre z nich mogą być nastrzykiwane bulionem, aby były soczyste - unikaj ich, chyba że możesz potwierdzić, że są bezglutenowe.
  2. Zrób swój własny sos. Zrób sos używając domowego wywaru, aby mieć pewność, że nie zawiera składników glutenowych. Dodawaj wywar powoli do zasmażki zrobionej z równych części masła i skrobi kukurydzianej i/lub mąki bezglutenowej. Innym sposobem na uzyskanie wspaniałego smaku jest użycie sosu z ugotowanego indyka. Zwróć uwagę, że tradycyjny sos zagęszcza się mąką, co nie ma żadnego wpływu na jego smak. Zastąpienie tego składnika mąką bezglutenową lub skrobią kukurydzianą jest równie skuteczne. Jeśli zdecydujesz się na zakup sosu w opakowaniu, wybierz taki, który jest wyraźnie oznaczony jako bezglutenowy. Możemy ręczyć tylko za żywność, która posiada certyfikat GFCO.
  3. Daj warzywom główną rolę. Ziemniaki, słodkie ziemniaki, kabaczki, zielona fasolka i brukselka są naturalnie bezglutenowe. Proste danie z warzyw może być kolorowe, aromatyczne i łatwe do przygotowania. Świeże warzywa to świetny wybór, ale jeśli używasz warzyw z puszki lub mrożonych, czytaj etykiety, aby upewnić się, że wszelkie sosy i przyprawy są bezpiecznie bezglutenowe.
  4. Zwróć uwagę na farsz i sos. Zwykły farsz (gotowany wewnątrz indyka) i sos (przygotowywany na patelni) zaczynają się od suszonych kostek chleba. Chleb bezglutenowy jest całkowicie akceptowalnym substytutem. Kromki chleba bezglutenowego należy pokroić w kostkę i pozostawić do wyschnięcia na noc lub w piekarniku rozgrzanym do temperatury 200 stopni. Wspaniałe smaki w farszu pochodzą z dodatków, takich jak podsmażona cebula, seler, boczek lub kiełbasa. Odrobinę słodyczy dodadzą suszone wiśnie.
  5. Nie oszczędzaj na pysznych deserach. Zaskocz swoich gości domowymi, bezglutenowymi ciastami. Aby ułatwić sobie zadanie, użyj certyfikowanego przez GFCO bezglutenowego pieczywa lub gotowego ciasta. Eksperymentuj z wypiekami świątecznymi na kilka tygodni przed wielkim posiłkiem, aby upewnić się, że masz opanowany przepis na ciasto bezglutenowe. Upewnij się, że wszystkie zapakowane desery są bezglutenowe, szukając znaku certyfikacji, etykiety bezglutenowej lub czytając skład.

Wskazówki dotyczące planowania z wyprzedzeniem

Ogólna rada, która pomoże ci pójść gładko, zwłaszcza gdy przygotowujesz duży posiłek, to planowanie z zapasem czasu.

Zaplanuj menu z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem. Od razu zrób zakupy, aby upewnić się, że masz pod ręką wszystkie potrzebne składniki, które można przechowywać na półkach sklepowych, oraz że wybrane opcje bezglutenowe nie są wyprzedane. Po warzywa i inne świeże produkty sięgnij kilka dni wcześniej.

Przygotuj posiłki kilka dni wcześniej. Posiekaj warzywa, pokrój chleb do farszu, porcjuj składniki do pojedynczych pojemników i opatrz je etykietami - wszystko, co możesz zrobić, by usprawnić gotowanie.

Jeśli przygotowujesz rzeczy od podstaw, sosy żurawinowe można przygotować kilka dni wcześniej. Ciasta i inne desery można upiec dzień lub dwa wcześniej.

Wszystkie te przygotowania sprawdzają się, gdy jesteś gospodarzem kolacji z okazji Święta Dziękczynienia, ale co zrobić, gdy jesteś zaproszonym gościem i czujesz się zestresowany pobytem bez glutenu w czyimś domu?

Zadzwoń do gospodarza z dużym wyprzedzeniem aby poinformować go o swoich potrzebach dietetycznych. Zaoferuj pomoc w planowaniu i przygotowywaniu posiłków. Większość gospodarzy będzie chciała dostosować się do swoich gości i ich specjalnych potrzeb żywieniowych. Odpowiednie przygotowanie oraz dobra komunikacja między gospodarzami i gośćmi pomoże pozbyć się wszelkich obaw związanych z jedzeniem bezglutenowym w tym sezonie świątecznym.

image

Karolina Czyżewska

Redakcja dzienbezglutenu.pl