Bezglutenowa bezpieczna rozrywka

7 marca 2022

Są to święta, specjalne okazje lub po prostu niezobowiązujące przyjęcie u Ciebie w domu z rodziną lub przyjaciółmi. Jeśli żyjesz bez glutenu, jak Ty i Twoi bezglutenowi goście możecie zachować bezpieczeństwo, gdy przyjmujesz również osoby spożywające gluten?

Przygotuj wszystko bezglutenowo, by ułatwić sobie zadanie

Najprostszym sposobem na przyjęcie i zapewnienie, że gluten nie przedostanie się do bezglutenowych posiłków lub przekąsek, które podajesz, jest ustalenie od początku, że przygotowujesz tylko bezglutenowe jedzenie. Osoby mniej obeznane z jedzeniem bezglutenowym mogą myśleć, że trzeba się ograniczać do specjalnych produktów i ograniczonego wyboru, ale tak nie jest. Przejście na jedzenie wyłącznie bezglutenowe może na początku wydawać się ograniczające - a nawet zniechęcające dla osób spożywających gluten - ale wcale nie musi tak być.

Zacznij od wybierania przystawek i dań, które są naturalnie bezglutenowe - np. sałatka z domowym dressingiem, pieczony kurczak z pieczonymi warzywami i ryżem, a na deser pieczone jabłka z lodami waniliowymi. Chipsy z tortilli i salsa lub domowej roboty dip z pokrojonymi surowymi warzywami to łatwe, naturalnie bezglutenowe przekąski.

Możecie wykorzystać tę okazję, by zaprezentować swoje ulubione dania bezglutenowe i zapoznać przyjaciół z szerokim wachlarzem bezglutenowych możliwości kulinarnych. Jeśli gotujesz i pieczesz na spotkanie, sięgnij raczej po przepisy, które już wcześniej wypróbowałeś z powodzeniem, niż eksperymentuj z czymś nowym. To pomoże zredukować stres, abyście mogli bez obaw podać swoje bezglutenowe potrawy.

Makarony, chleb i wypieki to najczęstsze potrawy, w przypadku których trzeba sięgnąć po wersje bezglutenowe. Możesz zapoznać gości z tymi bezglutenowymi produktami, które często będą dla nich nowością. Zaproponowanie tych produktów może wywołać reakcję gości - pozytywną, negatywną lub zaskoczenie. Może to być dobry sposób na zwiększenie świadomości i rozpoczęcie rozmowy o jedzeniu bezglutenowym, ale jeśli wolisz uniknąć takiego scenariusza, proponowanie dań naturalnie bezglutenowych jest najlepszym rozwiązaniem.

Ale co zrobić, gdy podaje się także potrawy glutenowe?

Istnieją dwa główne problemy związane z podawaniem na tym samym spotkaniu zarówno potraw bezglutenowych, jak i zawierających gluten: kontakt krzyżowy podczas przygotowywania i kontakt krzyżowy podczas podawania. W zależności od tego, jak bardzo bezglutenowa jest twoja kuchnia, przygotowywanie jedzenia z glutenem może być łatwiejsze, jeśli pozostawisz to innym. Zaproś innych, aby przynieśli potrawy dla bezglutenowych gości. Inną opcją jest zakup gotowych potraw lub zamówienie określonych dań z lokalnej restauracji. Jeśli organizujesz imprezę z cateringiem, współpracuj z firmą cateringową, która posiada wiedzę na temat bezpiecznego przygotowywania i podawania żywności bezglutenowej oraz jest w stanie dostosować się do ograniczeń żywieniowych.

Chociaż bufet lub potluck są popularnymi sposobami spędzania wolnego czasu, oba stanowią dodatkowe wyzwanie dla bezglutenowych gości. Jeśli oferujesz dania mieszane, rozłóż potrawy glutenowe daleko od bezglutenowych na zupełnie oddzielnych stołach lub nawet w różnych pomieszczeniach, np. bezglutenowe w kuchni, a zawierające gluten w jadalni.

Stoły lub blaty bezglutenowe i zawierające gluten powinny być całkowicie od siebie oddzielone poprzez wyposażenie ich we własne naczynia do serwowania, talerze, przybory do jedzenia, serwetki itp. Im mniej osób musi przechodzić od jednego stołu do drugiego, aby napełnić swoje talerze, tym lepiej.

Rozwieś znaki i etykiety

Nawet jeśli ustalicie jasne wytyczne - i przestrzeń - do trzymania żywności zawierającej gluten z dala od osób bezglutenowych, nie zawsze jest łatwo upewnić się, że są one przestrzegane na przyjęciu. Bez względu na to, ile razy wspomnisz ludziom o swoich zasadach dotyczących trzymania glutenu z dala od bezglutenowców, ktoś na pewno zapomni. Używaj znaków i etykiet, aby wyraźnie oznaczyć, który stół - lub koniec stołu - jest przeznaczony dla danego rodzaju jedzenia, a także co znajduje się w każdym daniu.

Umieszczenie małej karteczki z listą składników przy daniach serwowanych samodzielnie jest pomocne dla każdego, kto musi wiedzieć. Bądź kreatywny i wydrukuj dla swoich gości menu z oznaczeniami bezglutenowymi lub listą składników. Poproś gości o oznaczenie przyniesionego przez nich jedzenia, aby uniknąć pomyłek.

 

Co zrobić, jeśli prezent dla gospodarza lub gospodyni zawiera gluten?

Często zdarza się, że goście przynoszą prezent, aby podziękować gospodarzowi lub gospodyni przyjęcia lub imprezy. Postaraj się wyraźnie zaznaczyć przy wysyłaniu zaproszeń, że jesz bezglutenowo lub przygotowujesz bezglutenowy posiłek. Nie wszyscy rozumieją, co to znaczy "bezglutenowy". Co powinieneś zrobić, jeśli ktoś przyjdzie z bochenkiem ciepłego, domowego chleba, ciasteczkami lub ciastem, które nie jest bezglutenowe?

W zależności od sytuacji, relacji z daną osobą i tego, czy masz w domu dom bezglutenowy, czy nie, masz kilka możliwości, jak postąpić z prezentem zawierającym gluten.

  1. Podziękuj uprzejmie i nie rób z tego problemu. Jeśli podajesz żywność zawierającą gluten, połóż ją na wyznaczonym do tego celu stole, aby inni mogli z niej korzystać.
  1. Podziękuj im i odłóż je w bezpieczne miejsce, z dala od bezglutenowej kuchni i jedzenia. Podaruj go później przyjacielowi lub sąsiadowi.
  1. Podziękujcie i wyjaśnijcie, że jecie bezglutenowo / wasz dom jest bezglutenowy z powodów zdrowotnych i grzecznie odmówcie.

Edukacja i informowanie gości przed spotkaniem może pomóc uniknąć niezręcznych sytuacji i tych glutenowych prezentów.

 

 

Sprawdź, czy goście mają ograniczenia co do jedzenia

Gdy zapraszasz gości do swojego domu, uprzejmą rzeczą jest zapytać, czy mają jakieś ograniczenia dietetyczne. Jeśli jesteś osobą żyjącą bezglutenowo, to zapewne znasz sytuację, gdy pojawiasz się na przyjęciu lub uroczystości tylko po to, by dowiedzieć się, że nie możesz nic zjeść. Zawsze pytaj zaproszone osoby, czy mają jakieś ograniczenia. W miarę możliwości dostosuj swoje menu do ich potrzeb. Poinformuj gości, jeśli w menu znajdą się produkty, których spożywanie nie jest dla nich bezpieczne. Zaoferuj przygotowanie osobnego dania lub zachęć gości do przyniesienia czegoś, o czym wiedzą, że można to bezpiecznie zjeść.

Jak widać, przygotowanie i komunikacja mogą złagodzić wszelkie obawy związane z "przejedzeniem" podczas przyjęcia i pozwalają skupić się na tym, co najważniejsze: przebywaniu z przyjaciółmi i rodziną oraz dobrej zabawie!

 

image

Karolina Czyżewska

Redakcja dzienbezglutenu.pl